wtorek, 17 grudnia 2019

Mikołajek

Książka autorstwa Rene Goscinnego i Joan-Jacques Sempe pod tytułem „Mikołajek” to przezabawna książka dla dzieci. Pierwsza część serii została opublikowana 29 marca 1959 roku. Opowiada ona o chłopcu imieniem Mikołaj, który przedstawia swoje przygody. Mikołaj jest bowiem psotnikiem, ale o dobrym sercu. Wraz ze swoimi przyjaciółmi urządzają bitwy, kawały i zabawy. Akcja dzieje się we Francji. Przezabawna historia nie ma końca. Uważam, że dzieło literackie jest godne podziwu! Czasami miałam wrażenie, że sama chciałabym znaleźć się w świecie tych przygód. Poznać osoby biorące w tym udział. Książka była ciekawa, wciągająca, zabawna, opisująca problemy dzieciństwa, problemów z rodzicami. A na dodatek szybko się ją czyta. Myślę, że spokojnie spodoba się wielu osobom. Serdecznie polecam.(Julia K. klasa 6a)




„Wakacje Mikołajka” to czwarta część serii o przygodach tego sympatycznego chłopaka. Jak wskazuje tytuł, akcja rozgrywa się głównie na wakacjach, na które to bohater pojechał ze swoimi rodzicami. Tam oczywiście Mikołajek nawiązuje dużo nowych znajomości. Przeżywa dużo różnych przygód. Książka jest bardzo zabawna i ma wciągającą fabułę. W dalszej części książki możemy przeczytać o pobycie Mikołajka na koloniach, na których to przeżył kolejne przygody związane z samodzielnością i dyscypliną a także z określonymi zasadami. (Maja K. klasa 6a)






Książka podobała mi się. Bohater miał wiele przygód i musiał sprostać wielu trudnościom. Lektura była bardzo ciekawa i czytając ją śmiałam się jak nigdy. Chłopiec miał szalone pomysły. Nie zawsze mądre. Książka przypadła mi do gustu, choć na co dzień jestem fanką literatury bardziej kobiecej. Lektura była fajna, ale czytałam dużo lepsze książki. Szybko się ją czytało bo jest krótka i wciągająca. Polecam tą książkę każdemu, kto chce się odprężyć i mile spędzić czas. Mogę zapewnić, że na pewno będziecie się smiać.  (Marta K. klasa 6a)




„Mikołajek ma kłopoty” to kolejna część serii Rene Gościnnego. Duet wspaniałych, kosmicznych ilustracji Jeana Sempe i dowcipnego stylu książki sprawia, że czytelnik mimowolnie się uśmiecha. Dotychczas ukazało się 6 książek z tej serii. Głównym jej bohaterem jest Mikołajek – chłopiec mieszkający we Francji. Książka opowiada o różnych wydarzeniach z życia Mikołajka w szkole, w domu, na wakacjach, na wagarach czy wycieczkach. Nieistotne problemy Mikołajka i jego kolegów w ich oczach są bardzo ważne. Znajdziecie tu wiele zabawnych a czasem komicznych wątków widzianych oczami dziecka. Polecam i zachęcam do przeczytania. (Magda Sz. Klasa 6a)

niedziela, 15 grudnia 2019

W pustyni i w puszczy




„W pustyni i w puszczy” opowiada o losach dwójki dzieci: Stasia i Nel. Przygody bohaterów rozpoczynają się w Egipcie gdzie zostają porwani przez zwolenników Mahdiego. Podróżują przez pustynię docierając do Chartumu, Omdurmanu i Faszody. Przeżywają wiele przygód. Podczas podróży przez dżunglę ratują uwięzionego słonia. Towarzyszy im także pies Nel o imieniu Saba. Spotykają się z Murzynami. Odwiedzają plemię Wa-hima. Wszystko kończy się dobrze. Zostają uratowani przez dr Clary`ego i kapitana Glena. Po 10 latach Staś i Nel ponownie się spotykają. Biorą ślub i zamieszkują z ojcem Stasia w Polsce. Pomimo, iż książka jest gruba, czyta się ją szybko. Jest bardzo ciekawa, interesująca. Zachęcam do poznania wszystkich przygód Stasia i Nel, nie tylko tych z puszczy. (Marta M. klasa 5c)



     



Książka Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” okazała się bardzo zajmująca. Początkowo martwiłam się, że będę ją czytała bardzo długo, gdyż jest to powieść bardzo obszerna, ale okazało się, że jest również wciągajaca. Dzięki zawartym w książce opisom czytelnik może zdobyć dużą wiedzę o życiu pustyni i puszczy. Od momentu porwania głównych bohaterów, Stasia i Nel, książka nabrała akcji.
Ogromne wrażenie zrobił na mnie wyczyn Stasia, który zabił groźnego lwa. Chłopiec miał tylko 14 lat, ale odznaczał się wielką odwagą, a także odpowiedzialnością za młodszą od siebie towarzyszkę. Nel także zasługuje na pochwałę – gdyby nie jej wiara w Stasia, dzieci mogłyby nie przetrwać niebezpiecznych przygód, które pojawiły się w ich życiu. Dziewczynka była również bardzo pomocna – gdyby nie jej odwaga i jej wrażliwość, nie doszłoby do uwolnienia słonia Kinga.
Uważam, że książka jest godna przeczytania. Ukazuje wiele pozytywnych postaw. Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią przygody. (Martyna B. klasa 5c)