piątek, 20 listopada 2020

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

 

😀📒Dziś jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, obchodzony w rocznicę uchwalenia w 1989 roku przez ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, z której inicjatywą wystąpiła Polska. Sięgnijmy w tym dniu po niebanalną, niezwykle ciepłą książkę „12 ważnych praw. Polscy autorzy o prawach dzieci”, którą napisali: Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Joanna Krzyżanek, Anna Sójka, Maria Ewa Letki, Liliana Fabisińska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Agnieszka Stelmaszyk, Renata Piątkowska, Maria Szarf, Zofia Stanecka, Marcin Pałasz. Porozmawiajmy z dziećmi o tym, po co są prawa, także prawa dziecka, o czym informują, co zapewniają. I jak ważne są w życiu każdego z nas.📖🙆‍♂️🙋‍♀️❤️



poniedziałek, 9 listopada 2020

Przygody Podróżnika GRACZKA - „Spokojnie Panie Hilary”


#WirtualnaWieczorynka "Przygody Podróżnika GRACZKA” odcinek 6 - „Spokojnie Panie Hilary”
To niebywałe, że we śnie można coś zgubić. To zupełnie absurdalna historia, przecież Graczek zwykle śni o Smoku. Jak to możliwe, że tym razem spotkał pewnego jegomościa, który poszukuje wszędzie zagubionej rzeczy. Nawet milicja przyjechała i szafa się poprzewracała, a podłoga zaskrzypiała. I nic! Nigdzie nie ma, ale nagle zerknął do lusterka i cóż? Zdziwienie nie miało końca...
Dawno temu, a właściwie nie tak dawno Julian Tuwim napisał zabawną historyjkę o poszukiwaczu okularów, poznacie go w tej bajce. Julian Tuwim to wyjątkowy autor, wiele pokoleń dzieci wychowało się na jego twórczości. Napisał sporo wesołych wierszy dla dzieci w okresie dwudziestolecia międzywojennego, były to m.in.: „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, „Ptasie radio”, „Słoń Trąbalski”. Pisał także poezję, którą spotkacie w wielu piosenkach, był autorem tekstów kabaretowych, rewiowych i librecistą oraz autorem tekstów politycznych. A Pan Hilary szuka nadal, zobaczcie sami…

piątek, 6 listopada 2020

Przygody Podróżnika GRACZKA - "Wszechświat jest pełen Graczków – kosmicz...

#WirtualnaWieczorynka "Przygody Podróżnika GRACZKA” odcinek 5 - „Wszechświat jest pełen Graczków – kosmiczny sen”.
A to ci przygoda… Nocne niebo kryje w sobie wiele tajemnic. Nasz Podróżnik Graczek tym razem jest bardzo zaskoczony sytuacją, w której poznaje przybysza z dalekiej kosmicznej krainy. Nie jednemu z Was pewnie przyśniły się już NOL’e czyli Niezidentyfikowane Obiekty Latające, czyli UFO. Choć Graczek śni, jest bardzo zaskoczony, ale nie przeszkadza mu to konwersować z kosmicznym przybyszem.
Czy Graczek naprawdę poleciał w Kosmos, a kto właściwie tam był? Pierwszy lot w kosmos odbył przecież Jurij Aleksiejewicz Gagarin – radziecki kosmonauta 9 marca 1934 roku, a może to był jednak Graczek i leciał właśnie... w czwartek, hmm... Pierwszym Polakiem w kosmosie był Mirosław Hermaszewski, lecący pojazdem Sojuz 30 w dniu 27 czerwca 1978 roku. Cóż to za niebywała historia z tym kosmosem, nie wierzycie? Obejrzyjcie!

środa, 4 listopada 2020

Dzień postaci z bajek

      

Dzisiaj w kalendarzu przypada Dzień postaci z bajek. Zachęcam do zabawy ze znajomości bohaterów znanych bajek. Zabawę przygotowała biblioteka w Nowym Tomyślu. Dziękujemy i zapraszamy do zabawy! (Jeżeli chcesz rozpoznać się w rankingu wpisz w miejsce imienia SP20Rybnik+ imię).

konkurs ze znajomości bajek

Brawo dla Liliany Buchalik, która zajmuje 6 miejsce w Polsce w tej grze. Super reprezentujesz naszą szkołę


Przygody Podróżnika Graczka - O królewnie, która żyła w wieży i nie wier...

Graczek nie może się juz doczekać spotkania z Wami!
Teatr Lalek Marka Żyły
i cała ekipa Wirtualnej Wieczorynki #dkboguszowice zapraszają Was serdecznie na kolejne spotkanie . O czym dzisiaj opowie nam Graczek?


poniedziałek, 2 listopada 2020

Jan Sztaudynger, Fraszki o przemijaniu

 

 Jan Sztaudynger (1904–1970) – polski poeta i satyryk. 
Autor pisał o wielu rzeczach, ale dziś – z wiadomych powodów – wybrałam tylko to, co napisał o przemijaniu.
Źródło zdjęcia: Wikipedia, sprawdzono dostęp 02.11.2020

Życie…

Zanim się opamiętasz,

Kołyska, ołtarz, cmentarz –

I robisz smutne odkrycie,

Że to już całe życie.


Źródło:https://pixabay.com/pl/photos/li%C5%9Bci-jesie%C5%84-natura-jesie%C5%84-li%C5%9Bcia-1812481/sprawdzono dostep 02.11.2020

Zamówienie

A kiedy do mnie przyjdzie ta z kosą,

Niech będzie ładną, młodą, bosą,

Abym nie słyszał zawczasu

Stukania jej obcasów.


Wzajemność

My zabijamy czas,

                                          A on zabija nas

Źródło:https://pxhere.com/pl/photo/797703 Sprawdzono dostęp 02.11.2020

Wieczność

 Wieczność przed nami i wieczność za nami,

A dla nas chwila między wiecznościami.


Źródło:https://commons.wikimedia.org/wiki/File:PARK_KALISZ_barwy_jesieni_07_-_panoramio.jpg Sprawdzono dostęp 02.11.2020


Testament mój

Żyłem z wami, kochałem i cierpiałem z wami,

Teraz żyjcie, kochajcie, cierpcie sobie sami.


Wszystkie fraszki pochodzą z  z tomu J. Sztaudyngera „Piórka” (Wydawnictwo Literackie, 2004).


Przygody Podróżnika Graczka. Przewrót Kopernikański. Wstrzymałem Słońce,...

Jest! Pierwszy odcinek Wirtualnej Wieczorynki „Przygody Podróżnika GRACZKA” pt. „Przewrót kopernikański - wstrzymałem Słońce, ruszyłem Ziemię”
Graczek to zabawny bohater lalkowy, który w sennej podróży odwiedził Mikołaja Kopernika, słynnego polskiego astronoma, kanonika, prawnika, matematyka, lekarza i ekonomistę.Ten wszechstronny człowiek Renesansu stworzył traktat „O obrotach sfer niebieskich” opisując w nim heliocentryczną wizję wszechświata. Kopernik „wstrzymał słońce”, czyli ustalił, że Ziemia obraca się wokół Słońca, a nie na odwrót, jak do tej pory sądzono. Było to wielkie odkrycie, które miało miejsce w jego obserwatorium w Toruniu!
Wirtualna Wieczorynka to cykl 12 bajek z warsztatami artystycznymi także dla osób niesłyszących. Projekt zrealizowano w ramach programu Kultura w Sieci dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury.
Produkcja: Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach
Scenariusz: Bartłomiej Kamiński i Marek Żyła
Reżyseria: Izabela Karwot i Marek Żyła
Obsada:
Mateusz Suchan – Kopernik,
Marek Żyła – Graczek.
Muzyka: Tomasz Manderla
Śpiew: Mariola Rodzik-Ziemiańska
Tekst piosenki: Bartłomiej Kamiński i Mariola Rodzik-Ziemiańska
Oprawa graficzna: Elwira Zembrzuska
Graczka do snu układają: Gaja i Oliwia
Oświetlenie: Mateusz Preś
Dźwięk: Aleksander Gortat
Zdjęcia i montaż: Tomasz Manderla
Tłumaczenie na język migowy: Anita Zelek
Koordynacja projektu: Mariola Rodzik-Ziemiańska