czwartek, 22 kwietnia 2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021

 



23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
"CZYTAJĄC, NIGDY NIE BĘDZIESZ SAM" to hasło tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 📖 🖋️
🖋️ Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo – księgarskiej.
🖋️Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.
🖋️ Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii.





środa, 21 kwietnia 2021

„Asiunia”, Joanna Papuzińska [AUDIOBOOK czyta Agata Kulesza]



18,2 tys. subskrypcji

Historia małej Asiuni, dla której wojna zaczęła się tuż po jej piątych urodzinach, gdy pewnej nocy znikła mama i cały dom. Trzeba było iść spać do cudzego domu, gdzie zamiast mamy była obca pani, obce meble i trzeba było pić mleko z cudzego kubeczka, zamiast z tego co zawsze. Asiunia bardzo uważnie obserwuje świat i stara się jak najwięcej zrozumieć, choć przecież dla tak małej dziewczynki jest to strasznie trudne. Bestsellerową książkę Joanny Papuzińskiej czyta Agata Kulesza. Książeczka została wydana we współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwa Literatura.
Jeśli Was ten audiobook zainteresował książka czeka na Was w szkolnej bibliotece

poniedziałek, 19 kwietnia 2021

#ŁączyNasPamięć i #AkcjaŻonkile

 W tym roku  Muzeum Historii Żydów POLLIN przygotowało dla uczennic i uczniów specjalne materiały. Specjalnie dla tej grupy wiekowej klas 1-3 powstały dwa opowiadania. Autorki – Zofia Stanecka oraz Justyna Bednarek – poruszają w nich takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

Pierwszego z nich pt. "Pamięć Drobinek" autorstwa  Zofii Staneckiej możecie wysłuchać tutaj.

 Drugie opowiadanie pt. "Historia z pewnej ulicy" autorstwa Justyny Bednarek do wysłuchania tutaj.

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 szkół podstawowych powstał film „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. 

Dziękujemy Centrum Edukacyjnemu Muzeum POLIN.

 Uwaga: Film z polskimi i angielskimi napisami znajduje się tutaj.

Dziękujemy Muzeum Pollin😊


piątek, 16 kwietnia 2021

Dzień Cyrku z Pipi

 



Szanowni Państwo, Czytelnicy
z okazji Dnia Cyrku (18 kwietnia)proponuję Wam podróż w wyobraźnię, do świata książek pani Astrid Lindgren „Pippi Pończoszanka” Wydawnictwa Nasza Księgarnia. Przeczytajcie rozdział „Pippi idzie do cyrku" lub skorzystajcie z e-booków, audiobooków lub mp3. Możecie oczywiście przeczytać całą książkę i potem zaproponować zabawy lub robić przerywniki w trakcie czytania. Pełna dowolność.
Propozycje zabaw do rozdziału:

Siłowanie się na rękę – każdy z każdym członkiem rodziny. Wyłonienie najsilniejszej osoby z domowników.
Chodzenie po linie (skakance, pasku itp.) rozłożonej na podłodze - można chodzić tyłem, bokiem, podskakiwać, wykonywać piruety. Koniecznie z rozłożonymi rękami, dla zachowania równowagi. Uważając przy tym, by nie spaść (w celu stworzenia prawdziwie cyrkowej atmosfery proponuję włączyć uwerturę do opery Wilhelm Tell - link: https://youtu.be/0Ab-mq3VmUk).
Żonglowanie - na początek dwoma potem trzema kawałkami cienkiego materiału lub woreczkami foliowymi. Bardziej zaawansowani mogą wziąć do ręki piłeczki i spróbować swoich sił podrzucając je. 
Rozśmieszanie – czyja śmieszna mina albo dziwny krok spowoduje wybuch śmiechu. Kto otrzyma tytuł Najśmieszniejszego Klauna (koniecznie nos pomalujcie szminką lub specjalnymi farbkami). Urządźcie tzw. „Bitwę na miny”.

Na zakończenie połóżcie się tak jak zawsze spała Pippi Z NOGAMI NA PODUSZCE A GŁOWĄ POD KOŁDRĄ
 (Astrid Lindgren: "Pippi wchodzi na pokład", tłum. Teresa Chłapowska, Nasza Księgarnia). Spróbujcie. Czyż świat z tej perspektywy nie wygląda inaczej?

Życzę super zabawy, wybuchów śmiechu oraz doładowania energii na dalszy pobyt w domu.