piątek, 21 maja 2021

Uwaga konkurs

 Zapraszam wszystkich do konkursu ze znajomości legend. Pod kolejnymi numerami znajdują się zaszyfrowane tytuły legend. Odszyfruj je w podanej kolejności. Odpowiedź prześlij na bibliotekasp20rybnik@gmail.com  lub przynieś do biblioteki i wrzuć do specjalnie oznaczonego pudełka.

Na odpowiedzi czekam do 31 maja. Czekają nagrody!😊


Źródło grafiki: Facebook/Forum Bibliotekarzy/ Emilia Salak/ sprawdzono dostęp 22.05.2021

środa, 19 maja 2021

 Prosty przekaz.

Może być zdjęciem przedstawiającym chmura i tekst „Czasem wystarczy tak niewiele, by wiele znaczyło 19maja Dzień dobrych uczynków”
Żródło: Biblioteka Buszkowo/Facebook/ sprawdzono dostęp 19 maja 2021
Poniżej świetne książki dla małych i dużych traktujące o życiu z dobrymi uczynkami. Polecam!.











niedziela, 16 maja 2021

Wszystkie kolory świata książka potrzebna!

 #Wszystkiekoloryświata #odmienność #wykluczenie #hejt

Martwi mnie, że wielu rodzicom szybciej ręka odpadnie, niż sięgną po książkę z tęczą na okładce, a właśnie w tych domach książka przydałaby się najbardziej, dlatego mam wielką nadzieję, że „Wszystkie kolory świata” trafią do bibliotek (także szkolnych przypis autorki bloga).
17.05 Obchodzimy Międzynarodowy Dzień telefonów zaufania dla dzieci. To idealna okazja, żeby opublikować recenzję książki „Wszystkie kolory świata”.
Jeżeli jesteście ciekawi moich wrażeń i przemyśleń na temat „Wszystkich kolorów świata”, zapraszam do lektury recenzji, ale przede wszystkim zachęcam do zakupu książki i wsparcia w ten sposób ogólnopolskiego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. Pamiętajmy, że od wielu lat Polska jest w czołówce krajów, w których odnotowuje się najwyższy odsetek samobójstw wśród dzieci i młodzieży a dostęp do opieki psychiatrycznej pozostawia, oględnie mówiąc, wiele do życzenia. Związana z pandemią izolacja i poczucie zagrożenia dodatkowo spowodowały wzrost zaburzeń lękowych. Pracownicy telefonu pomagają młodym ludziom w trudnej sytuacji (przemoc domowa, przemoc rówieśnicza, depresja, stres, samotność, niskie poczucie własnej wartości), którzy nie znajdują wsparcia w domu ani w szkole. Taka rozmowa w wielu przypadkach ratuje życie.
Przypomnę tylko, że „Wszystkie kolory świata” to dzieło znanych i lubianych autorek i autorów oraz ilustratorek i ilustratorów książek dla dzieci i młodzieży. Stworzyli „Kolory”, żeby sprzeciwić się nietolerancji, dyskryminacji i językowi nienawiści. Żeby wyrazić swoją solidarność z młodymi ludźmi, którzy doświadczają wykluczenia i przemocy z powodu odmienności. Wszyscy pracowali charytatywnie, a dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na wsparcie działalności telefonu zaufania, który prowadzi fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Zbiór zawiera opowiadania dla dzieci najmłodszych (6+), nieco starszych czytelników (9+) i skierowane do nastolatków. Powstanie „Wszystkich kolorów świata” poprzedzał list otwarty, który był aktem poparcia twórców literatury dziecięcej i młodzieżowej dla środowisk LGBT+. Jednak nieheteronormatywność nie jest głównym tematem książki. Autorzy pokazali różne odmienności i różne przyczyny wykluczenia i dręczenia: niski wzrost, ubóstwo, brak ojca, kolor skóry, inna religia, język, niepełnosprawność, orientacja seksualna, stereotypy związane z płcią itd. Powtarzający się motyw tęczy jest tu więc raczej symbolem różnorodności.
Dlaczego warto sięgnąć po tę publikację? Osoby doświadczające odrzucenia i hejtu znajdą w tych opowiadaniach swoje lęki i trudne emocje, zobaczą, że nie są sami w swoich zmaganiach. Ta wspólnota doświadczeń i przeżyć daje emocjonalne wsparcie. Znajdą też jasny przekaz, że mają prawo do bycia sobą i szacunku. Książka oswaja też z odmiennością tych, którzy się jej boją, rozwijają empatię, uwrażliwiają na krzywdę. Jestem przekonana, że takie książki mogą pomóc stworzyć dla naszych dzieci bardziej tolerancyjny, otwarty na różnorodność świat.
Recenzja i więcej zdjęć środka tutaj:
Wszystkie kolory świata, autorzy zebrani, Wydawnictwo Agora dla dzieci, Warszawa 2021, wiek 6+, 9+, 12+
Źródło tekstu i fotografii Iwona Czesiul-BudkowskaForum Bibliotekarzy, Facebook, sprawdzono dostęp 17.05.2021

czwartek, 6 maja 2021

Tydzień Bibliotek 2021 - Narodowy Zasób Biblioteczny, czyli najstarsze k...

Tydzień Bibliotek

Powstał z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Jest to ogólnopolska akcja, której głównym celem jest promocja czytelnictwa oraz bibliotek i bibliotekarzy.

Tegoroczny Tydzień Bibliotek odbywa się pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”.